Google Yönetimi

Google’da Yeni Güvenlik Önlemi

Google’da Yeni Güvenlik Önlemi

 

 

Google, Play Store girişleri için Android uygulama üreticilerinin uygulamaları tarafından hangi verilerin toplandığını ve bu verilerin nasıl kullanıldığını açıklamasını gerektiren yeni bir “güvenlik bölümü” üzerinde çalışıyor.

 

 

Önümüzdeki yıldan itibaren Google Play’deki uygulamalar, hangi verilerin topladığına ilişkin ayrıntıların yanı sıra gizlilik ve güvenlik uygulamalarıyla ilgili diğer bilgileri listelerindeki yeni bir güvenlik bölümünde gösterecek. Duyuru, Apple’ın benzer gizlilik bilgilerini App Store’da göstermeye başlamasından yalnızca birkaç ay sonra geldi. Apple’ın politikasının hem kendi uygulamalarını hem de üçüncü taraflarca geliştirilenleri kapsadığı gibi, Google da birinci taraf uygulamalarının da bu bilgileri sağlaması gerektiğini söylüyor.

 

“Google”nin Amacı Kullanıcılara Yardımcı Olmak

Google’a göre girişimin amacı “kullanıcıların bir uygulamanın topladığı veya paylaştığı verileri, bu veriler güvenliyse ve gizliliği ve güvenliği etkileyen ek ayrıntıları anlamalarına yardımcı olmak.”  Bölüm, bir uygulamanın hangi kullanıcı verilerine (konum, kişiler veya bir e-posta adresi gibi kişisel bilgiler gibi) erişebildiğini ayrıntılarıyla açıklayacak.

 Ancak Google, geliştiricilerin bilgileri nasıl kullanıldığını ve uygulamaları için ne anlama geldiğini açıklamak için bağlam vermesine de izin vermek istediğini söylüyor.

Bölüm ayrıca şifreleme gibi güvenlik özellikleri hakkında bilgiler de içerecek. Değişiklik, geçen yılın sonlarında Apple’ın App Store’unda görünmeye başlayan gizlilik “beslenme etiketleri” ne benziyor. Yine de yeni Play Store listeleri bir süre gösterilmeyecek. Google tarafından paylaşılan bir zaman çizelgesine göre, Android kullanıcıları yeni güvenlik bölümünü 2022’nin ilk çeyreğinde görmeyi bekleyebilir. Ve geliştiricilerin gelecek yılın ikinci yarısına kadar değişiklikleri yapması gerekmeyecek.

Kaynak: CNN TURK

DİJİTAL PAZARLAMA HİZMETİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu