Nft

NFT Nasıl Üretilir?

Nft Nasıl Üretilir diye sorduğumuz da: Fungible olmayan eserler veya NFT’ler bu günlerde popülaritesini artırıyor. İnsanlar bu benzersiz tahsil edilebilir kripto para varlıkları için büyük para ödüyor. Beeple olarak bilinen dijital sanatçının bir NFT’si 2021’in başlarında dudak uçuklatan bir fiyata 69 milyon dolara satılırken, diğerleri milyonlarca dolarlık satış fiyatları getirdi.

Büyük para potansiyeli, mevcut çılgınlıktan para kazanma umuduyla daha fazla insanın NFT’ler yaratmasına yol açıyor. İşte bir NFT’nin nasıl yapılacağı (yani mint) ve satılacağı hakkında adım adım bir kılavuz.

Pak The Merge NFT
91.8 M Satılan NFT

1. Öğenizi seçin

Temel bilgilerle başlayalım. Henüz yapmadıysanız, NFT’ye dönüştürmek istediğiniz benzersiz dijital varlığı belirlemeniz gerekir. Özel bir çizim, resim, müzik, koleksiyonluk video oyunu, GIF ve hatta bir tweet olabilir. Bir NFT, tek sahibi olan benzersiz bir dijital öğedir. Bu nadirlik bir NFT’ye değer verir.

NFT’ye dönüştürmek istediğiniz öğenin fikri mülkiyet haklarına sahip olduğunuzdan emin olun. Sahip olmadığınız bir dijital varlık için bir NFT oluşturmak, başınızı yasal olarak belaya sokabilir.

2. Blok zincirinizi seçin

Benzersiz dijital varlığınızı seçtikten sonra, onu bir NFT’ye dönüştürme sürecini başlatmanın zamanı geldi. Bu, NFT’niz için kullanmayı düşündüğünüz blok zinciri teknolojisini belirleyerek başlar. NFT sanatçıları ve yaratıcıları arasında en popüler olanı Ethereum’dur (CRYPTO:ETH). Diğer popüler seçenekler arasında Tezos, Polkadot, Cosmos ve Binance Akıllı Zincirleri bulunur.

3. Dijital Cüzdanınızı Kurun

Halihazırda bir dijital cüzdanınız yoksa, ilk yatırımınızı finanse etmek için bir miktar kripto para birimine ihtiyacınız olacağından, NFT’nizi oluşturmak için bir tane ayarlamanız gerekmektedir. Cüzdan, dijital varlıklarınıza erişmenizi sağlayacaktır. En iyi NFT cüzdanları arasında Metamask, Math Wallet, AlphaWallet, Trust Wallet ve Coinbase Wallet bulunur.

Dijital cüzdanınızı kurduktan sonra, bir miktar kripto para birimi satın almanız gerekiyor. Çoğu NFT platformu, Ethereum blockchain platformunun kripto para birimi olan Ether’i kabul eder. Halihazırda başka bir yerde kripto para birimine sahipseniz, NFT’ler oluşturmak ve satmak için kullanabilmek için onu dijital cüzdanınıza bağlamak isteyeceksiniz.

NFT Nasıl Üretilir?
CryptoPunk #7523 — $11.75m

4. NFT Pazaryerinizi Seçin

Dijital bir cüzdanınız ve bir miktar kripto paranız olduğunda, NFT’nizi yaratmaya (ve umarım satmaya) başlamanın zamanı gelmiştir. Bunun için bir NFT pazar yeri seçmeniz gerekecek. En iyi NFT pazarlarından bazıları OpenSea, Axie Marketplace, Larva Labs/CryptoPunks, NBA Top Shot Marketplace, Rarible, SuperRare, Foundation, Nifty Gateway, Mintable ve ThetaDrop’tur.

NFT’nize uygun bir platform bulmak için her bir NFT pazarını araştırmanız gerekecek. Örneğin, Axie Marketplace, en iyi NFT oyunu Axie Infinity’nin çevrimiçi mağazasıdır. Bu arada, NBA Top Shot basketbol odaklı bir pazardır. Bazı pazar yerlerinin kendi kripto para birimlerine ihtiyaç duyduğunu da belirtmek önemlidir. Örneğin Rarible, Rarible (CRYPTO:RARI) gerektirir.

OpenSea genellikle başlamak için iyi bir yerdir. Kendi NFT’nizi oluşturmanıza olanak tanır ve NFT satışlarında liderdir. NFT pazarı, yalnızca Ağustos 2021’de 3.4 milyar dolar değerinde NFT sattı.

NFT pazaryerinizi seçtikten sonra, onu dijital cüzdanınıza bağlamanız gerekecek. Bu, NFT’nizi basmak için gerekli ücretleri ödemenize ve satış gelirlerini tutmanıza olanak tanır.

5. İçeriğinizi Yükleyin

Artık nihayet NFT’nizi basmaya hazırsınız. Seçtiğiniz NFT pazaryerinde, dijital dosyanızı platformlarına yüklemek için adım adım bir kılavuz bulunmalıdır. Bu işlem, dijital dosyanızı (PNG, GIF, MP3 veya başka bir dosya türü) pazarlanabilir bir NFT’ye dönüştürmenize olanak tanır.

6. Satış Sürecini Ayarlayın

NFT basım sürecindeki son aşama, NFT’nizden nasıl para kazanmak istediğinize karar vermektir. Platforma bağlı olarak şunları yapabilirsiniz:

Sabit bir fiyattan sat: Sabit bir fiyat belirleyerek, bu fiyatı karşılamaya istekli ilk kişinin NFT’nizi satın almasına izin vereceksiniz.
Süreli bir açık artırma ayarlayın: Süreli bir açık artırma, NFT’nizle ilgilenenlere nihai tekliflerini sunmaları için bir süre sınırı verecektir.
Sınırsız bir açık artırma başlatın: Sınırsız bir açık artırma bir süre sınırlaması getirmez. Bunun yerine, açık artırmayı istediğiniz zaman sonlandırmak için kontrol sizde.

Asgari fiyatı belirlemeniz (bir müzayede ayarlarsanız), ikincil piyasada yeniden satılırsa NFT’nizden nakde çevirmeye devam etmek için telif ücretlerinizi ve bir müzayedenin ne kadar süreceği (zamanlanmışsa) belirlemeniz gerekir. Minimum fiyatı belirlerken ücretleri aklınızda bulundurun çünkü fiyatı çok düşük ayarlarsanız NFT satışınızda para kaybedebilirsiniz.

Ne yazık ki, bir NFT’yi basıp satma ücretleri maliyetli ve kafa karıştırıcı olabilir. Platforma ve fiyatlandırmaya bağlı olarak, bir listeleme ücreti, bir NFT para basma ücreti, satış komisyonu ve alıcının cüzdanından sizin cüzdanınıza para transferi için bir işlem ücreti ödeyebilirsiniz. Ücretler ayrıca kripto para birimi fiyatlandırmasındaki oynaklık nedeniyle dalgalanabilir. Bu nedenle, değerli olduklarından emin olmak için NFT’nizi basmak ve satmak için ödemeniz gereken maliyetlere yakından bakmak önemlidir.

NFT yapmak karlı bir yatırım olabilir

NFT’lerin satış fiyatları, popülerlik kazandıkça artıyor. Sonuç olarak, NFT yaratıcıları çok para kazanabilir. Bununla birlikte, NFT’lerin basılması ve satılmasıyla ilgili tüm ücretler göz önüne alındığında, yaratıcılarına herhangi bir para kazandırmak şöyle dursun, tüm NFT’ler satmayacak bile. Maliyetler nedeniyle, NFT oluşturma işleminizde para kaybetme olasılığınız için hazırlanmanız gerekir. Kaybı önlemenin en iyi yolu, başkalarının değerli bulacağı bir NFT sattığınızdan ve ilgili ücretleri dengelemekten daha fazlasını sağlayacak bir minimum fiyat belirlediğinizden emin olmaktır.

DİJİTAL PAZARLAMA HİZMETİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu