Nft

Non-Fungible Tokens (NFT) Nedir? Nasıl Alınır?

NFT’ler son dönemde ether yüzünden patlama yapmış gibi gözüküyor. Sanat ve müzikten tacos ve tuvalet kağıdına kadar bu dijital varlıklar, bazıları milyonlarca dolara 17. yüzyıldan kalma egzotik Hollanda laleleri gibi satılıyor.

Ancak NFT’ler bu kadar paraya değer mi? Bazı uzmanlar, dotcom çılgınlığı ya da Beanie Babies gibi patlamaya hazır bir balon olduklarını söylüyor. Diğerleri, NFT’lerin burada kalacağına ve yatırımı sonsuza kadar değiştireceklerine inanıyor.

NFT NEDİR?

NFT, sanat, müzik, oyun içi öğeler ve videolar gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil eden dijital bir varlıktır. Genellikle kripto para birimiyle çevrimiçi olarak alınıp satılırlar ve genellikle birçok kriptoyla aynı temel yazılımla kodlanırlar.

2014’ten beri var olmalarına rağmen, NFT’ler artık dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için giderek daha popüler bir yol haline geldikleri için ün kazanıyor. Kasım 2017’den bu yana NFT’lere şaşırtıcı bir şekilde 174 milyon dolar harcandı.

NFT’ler de genellikle türünün tek örneğidir veya en az bir çok sınırlı sayıdadır ve benzersiz tanımlayıcı kodlara sahiptir. Washington Teknoloji Endüstrisi Derneği Cascadia Blockchain Konseyi başkanı ve Yellow Umbrella Ventures’ın genel müdürü Arry Yu, “Aslında, NFT’ler dijital kıtlık yaratıyor” diyor.

Bu, neredeyse her zaman sınırsız arz olan çoğu dijital yaratımla tam bir tezat oluşturuyor. Varsayımsal olarak, arzın kesilmesi, talep edildiğini varsayarak belirli bir varlığın değerini yükseltmelidir.

EVERYDAYS: The First 5000 Days

Ancak birçok NFT, en azından bu ilk günlerde, NBA oyunlarından ikonik video klipler veya halihazırda Instagram’da dolaşan dijital sanatın güvenlikleştirilmiş sürümleri gibi, başka yerlerde bir biçimde zaten var olan dijital kreasyonlardı.

Örneğin, daha çok “Beeple” olarak bilinen ünlü dijital sanatçı Mike Winklemann, o anın belki de en ünlü NFT’sini yaratmak için 5.000 günlük çizimden oluşan bir bileşik hazırladı, Christie’s’de rekor fiyata satılan “EVERYDAYS: The First 5000 Days”. 69.3 milyon doları aştı.

Herkes tek tek görüntüleri veya hatta tüm görüntü kolajını çevrimiçi olarak ücretsiz olarak görüntüleyebilir. Öyleyse insanlar neden kolayca ekran görüntüsü alabilecekleri veya indirebilecekleri bir şeye milyonlar harcamaya istekliler?

Çünkü bir NFT, alıcının orijinal öğeye sahip olmasına izin verir. Sadece bu değil, sahiplik kanıtı olarak işlev gören yerleşik kimlik doğrulaması içerir. Koleksiyoncular, bu “dijital palavra haklarına” neredeyse ürünün kendisinden daha fazla değer veriyor.

 

Bir NFT Kripto Para Biriminden Ne Kadar Farklıdır?

NFT, değiştirilemez token anlamına gelir. Genellikle, Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimi ile aynı tür programlama kullanılarak oluşturulur, ancak benzerlik burada sona erer.

NBA Top Shot clip

Fiziksel para ve kripto para birimleri “değişebilir”dir, yani birbirleriyle takas edilebilir veya takas edilebilirler. Aynı zamanda değer olarak da eşittirler—bir dolar her zaman başka bir dolar değerindedir; bir Bitcoin her zaman başka bir Bitcoin’e eşittir. Crypto’nun değiştirilebilirliği, onu blok zincirinde işlem yapmak için güvenilir bir araç haline getirir.

NFT’ler farklıdır. Her birinin, NFT’lerin birbiriyle değiştirilmesini veya birbirine eşit olmasını imkansız kılan (dolayısıyla değiştirilemez) bir dijital imzası vardır. Örneğin bir NBA Top Shot klibi, her ikisi de NFT olduğu için EVERYDAYS’a eşit değildir. (Bu konuda bir NBA Top Shot klibi mutlaka başka bir NBA Top Shot klibine eşit değildir.)

 

 

NFT Nasıl Çalışır?

NFT’ler, işlemleri kaydeden dağıtılmış bir halka açık defter olan bir blok zincirinde bulunur. Muhtemelen en çok kripto para birimlerini mümkün kılan temel süreç olarak blok zincirine aşinasınız.

Spesifik olarak, NFT’ler tipik olarak Ethereum blok zincirinde tutulur, ancak diğer blok zincirleri de onları destekler.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere hem somut hem de maddi olmayan öğeleri temsil eden dijital nesnelerden bir NFT oluşturulur veya “bastırılır”:

• Sanat

• GIF’ler

• Videolar ve önemli spor olayları

• Koleksiyon

• Sanal avatarlar ve video oyunu görünümleri

• Tasarımcı spor ayakkabılar

• Müzik

 

Jack Dorsey, İlk Tweetİ

Tweetler bile sayılır. Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, ilk tweet’ini NFT olarak 2,9 milyon dolardan fazla sattı.

Esasen, NFT’ler fiziksel koleksiyoncu öğeleri gibidir, yalnızca dijitaldir. Böylece alıcı, duvara gerçek bir yağlı boya asmak yerine dijital bir dosya alıyor.

Ayrıca münhasır mülkiyet haklarına da sahip olurlar. Bu doğru: NFT’lerin aynı anda yalnızca bir sahibi olabilir. NFT’lerin benzersiz verileri, sahipliklerini doğrulamayı ve sahipler arasında belirteçleri aktarmayı kolaylaştırır. Sahibi veya yaratıcısı ayrıca belirli bilgileri içlerinde saklayabilir. Örneğin sanatçılar, NFT’nin meta verilerine imzalarını ekleyerek sanat eserlerini imzalayabilirler.

NFTs Ne İçin Kullanılıyor?

Blockchain teknolojisi ve NFT’ler, sanatçılara ve içerik oluşturuculara mallarından para kazanmaları için eşsiz bir fırsat sunuyor. Örneğin, sanatçılar artık sanatlarını satmak için galerilere veya müzayede evlerine güvenmek zorunda değiller. Bunun yerine, sanatçı bunu doğrudan tüketiciye bir NFT olarak satabilir ve bu da onların daha fazla kâr elde etmelerini sağlar. Buna ek olarak, sanatçılar telif ücretleri de alabiliyor, böylece eserleri yeni bir sahibine satıldığında bir satış yüzdesi alırlar. Bu çekici bir özelliktir, çünkü sanatçılar genellikle eserleri ilk kez satıldıktan sonra gelecekteki gelirleri almazlar.

Nyan Cat

NFT’lerle para kazanmanın tek yolu sanat değil. Charmin ve Taco Bell gibi markalar, yardım için para toplamak amacıyla temalı NFT sanatını açık artırmaya çıkardı. Charmin, teklifini “NFTP” (tutarılamaz tuvalet kağıdı) olarak adlandırdı ve Taco Bell’in NFT sanatı dakikalar içinde tükendi ve en yüksek teklifler, yazı yazılırken 3.723,83 $’a eşit olan 1,5 sarılı eter (WETH) ile geldi.

Pop-tart gövdeli bir kedinin 2011 dönemi GIF’i olan Nyan Cat, Şubat ayında yaklaşık 600.000 dolara satıldı. Ve NBA Top Shot, Mart ayı sonunda 500 milyon dolardan fazla satış yaptı. Tek bir LeBron James vurgusu NFT, 200.000 dolardan fazla aldı.

Snoop Dogg ve Lindsay Lohan gibi ünlüler bile NFT çoğunluğuna atlıyor, benzersiz hatıraları, sanat eserlerini ve anları güvenlikleştirilmiş NFT’ler olarak yayınlıyor.

 

Nasıl NFT Satın Alınır?

Kendi NFT koleksiyonunuzu oluşturmaya hevesliyseniz, bazı önemli öğeleri edinmeniz gerekir:

İlk olarak, NFT’leri ve kripto para birimlerini saklamanıza izin veren bir dijital cüzdan edinmeniz gerekecek. NFT sağlayıcınızın hangi para birimlerini kabul ettiğine bağlı olarak, muhtemelen Ether gibi bir kripto para birimi satın almanız gerekecektir. En popüler olanı Metamask isimli dijital cüzdandır. Artık Coinbase, Kraken, eToro ve hatta PayPal ve Robinhood gibi platformlarda kredi kartı kullanarak kripto satın alabilirsiniz. Ardından, borsadan seçtiğiniz cüzdanınıza taşıyabilirsiniz.

Seçenekleri araştırırken ücretleri aklınızda tutmak isteyeceksiniz. Çoğu borsa, kripto satın aldığınızda işleminizin en az bir yüzdesini alır.

Popüler NFT Pazar Yerleri


Cüzdanınızı kurduktan ve finanse ettikten sonra, alışveriş yapmak için NFT sitesi sıkıntısı çekmezsiniz. Şu anda, en büyük NFT pazar yerleri şunlardır:

OpenSea.io: Bu eşler arası platform, kendisini “nadir dijital öğeler ve koleksiyonlar” tedarikçisi olarak görüyor. Başlamak için tek yapmanız gereken NFT koleksiyonlarına göz atmak için bir hesap oluşturmak. Yeni sanatçılar keşfetmek için parçaları satış hacmine göre de sıralayabilirsiniz.

Rarible: OpenSea’ye benzer şekilde, Rarible, sanatçıların ve yaratıcıların NFT yayınlamasına ve satmasına izin veren demokratik, açık bir pazar yeridir. Platformda yayınlanan RARI jetonları, sahiplerinin ücretler ve topluluk kuralları gibi özelliklere ağırlık vermesini sağlar.

Foundation: Burada sanatçılar, sanatlarını yayınlamaları için diğer yaratıcılardan “artı oy” veya davet almalıdır. Topluluğun münhasırlığı ve giriş maliyeti -sanatçılar ayrıca NFT’leri basmak için “gaz” satın almalıdır – daha yüksek kalibreli sanat eserleriyle övünebileceği anlamına gelir. Örneğin, Nyan Cat yaratıcısı Chris Torres, NFT’yi Foundation platformunda sattı. Aynı zamanda daha yüksek fiyatlar anlamına da gelebilir – NFT’lere olan talebin mevcut seviyelerde kaldığını ve hatta zamanla arttığını varsayarsak, sermaye kazanmak isteyen sanatçılar ve koleksiyoncular için mutlaka kötü bir şey değil.

Bu platformlar ve diğerleri binlerce NFT yaratıcısı ve koleksiyoncusuna ev sahipliği yapsa da, satın almadan önce araştırmanızı dikkatlice yaptığınızdan emin olun. Bazı sanatçılar, eserlerini izinleri olmadan listeleyen ve satan taklitçilerin kurbanı oldu.

Ayrıca, içerik oluşturucular ve NFT listeleri için doğrulama süreçleri platformlar arasında tutarlı değildir – bazıları diğerlerinden daha katıdır. Örneğin OpenSea ve Rarible, NFT listeleri için sahip doğrulaması gerektirmez. Alıcı korumaları en iyi ihtimalle seyrek görünüyor, bu nedenle NFT’ler için alışveriş yaparken eski atasözü “uyarı alıcı” (alıcının dikkat etmesine izin verin) akılda tutmak en iyisi olabilir.

Peki NFTs Alınır Mı?

Sırf NFT satın alabilmeniz, yapmanız gerektiği anlamına mı geliyor? Duruma bağlı, diyor Yu.

“NFT’ler riskli çünkü gelecekleri belirsiz ve performanslarını değerlendirmek için henüz çok fazla geçmişimiz yok” diye belirtiyor. “NFT’ler çok yeni olduğundan, şimdilik denemek için küçük meblağlar yatırmaya değer olabilir.”

Başka bir deyişle, NFT’lere yatırım yapmak büyük ölçüde kişisel bir karardır. Boşa harcayacak paranız varsa, özellikle bir parça sizin için bir anlam ifade ediyorsa, düşünmeye değer olabilir.

Adidas NFT Dünyasına Giriş Yaptı

Ancak unutmayın, bir NFT’nin değeri tamamen başka birinin bunun için ne kadar ödemeye istekli olduğuna bağlıdır. Bu nedenle, tipik olarak hisse senedi fiyatlarını etkileyen ve en azından genel olarak yatırımcı talebinin temelini oluşturan temel, teknik veya ekonomik göstergelerden ziyade talep, fiyatı yönlendirecektir.

Tüm bunlar, bir NFT’nin sizin ödediğinizden daha düşük bir fiyata yeniden satılabileceği anlamına gelir. Ya da kimse istemezse hiç satamayabilirsiniz.

NFT’ler aynı zamanda sermaye kazancı vergisine de tabidir – tıpkı hisse senetlerini kârla sattığınızda olduğu gibi. Bununla birlikte, tahsil edilebilir olarak kabul edildikleri için, hisse senetlerinin tercihli uzun vadeli sermaye kazancı oranlarını alamayabilirler ve hatta IRS, NFT’lerin vergi amaçları için nelerin değerlendirildiğine henüz karar vermemiş olsa da, daha yüksek bir tahsilat vergisi oranında vergilendirilebilirler. NFT’yi satın almak için kullanılan kripto para birimlerinin, satın aldığınız andan itibaren değerlerinin artması durumunda vergilendirilebileceğini unutmayın; bu, portföyünüze NFT eklemeyi düşünürken bir vergi uzmanına danışmak isteyebileceğiniz anlamına gelir.

Bununla birlikte, NFT’lere herhangi bir yatırım yaptığınız gibi yaklaşın: Araştırmanızı yapın, riskleri anlayın – yatırım dolarınızın tamamını kaybedebileceğiniz de dahil – ve dalmaya karar verirseniz, sağlıklı bir dikkatle ilerleyin.

 

Ayrıca kendi üretmiş olduğum NFT’lere göz atabilirsiniz.

 

Beğendiyseniz ve koleksiyonumun hepsine göz atmak isterseniz:

opensea.io/kenfacesNFT

 

DİJİTAL PAZARLAMA HİZMETİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu