Sosyal Medya Yönetimi

Facebook İnstagram ve Twitter için Dolandırıcılık Uyarısı

Facebook İnstagram ve Twitter için Dolandırıcılık Uyarısı

sosyal medya dolandiriciligi

 

Hemen hemen her büyük platform (sosyal medya platformları) bir şekilde doğrulama sunar. Başlangıçta kamu yararı olarak kabul edilen hesapların kimliğini doğrulamak için tasarlanan rozetler, sosyal medya kullanıcılarına haklar veren durum sembollerine dönüştü. Bu, etkileyiciler veya içerik oluşturucular olarak kariyer yapmak isteyen ancak şüphelenmeyen kullanıcıların duygularını manipüle eden dolandırıcılar için geniş bir fırsat sağladı. 

 

Sosyal medya kullanıcılarını sahte doğrulama formlarına yönlendirmek, insanları kişisel bilgilerden aldatmak ve hesaplarını ele geçirmek için kullanılan bir taktiktir. Dolandırıcılar ayrıca İnstagramdaki doğrudan mesajlara kayacak ve kullanıcıları doğrulama vaatleriyle cezbedecektir.   

 

Bu aldatmacanın varyasyonları yıllardır var olmuştur, ancak siber güvenlik uzmanları, insanların sosyal medyada markalarını oluşturmak için daha fazla zaman harcadıkça bu aldatmacanın büyümesini beklediklerini söylüyorlar. 

 

sosyal medyada hack

Benzer şekilde, doğrulanmış insanlar genellikle çok sayıda takipçiye sahiptir, bu da onları birçok insana ulaşmaya çalışan dolandırıcılar veya bilgisayar korsanları için birincil hedefler haline getirebilir. 2020’de bilgisayar korsanları, o sırada ABD Başkanı için çalışan ünlü Kim Kardashian ve Joe Biden gibi yüksek profilli Twitter kullanıcılarının hesaplarını ele geçirdi ve saf kullanıcıları, belirli bir kripto para birimi cüzdanına gönderilen herhangi bir bitcoin’i ikiye katlamak için sahte bir sözle cezbetti.  

Sosyal medyada doğrulandığınızı duyurmak, diğer sosyal ağlarda mavi rozeti almak istiyorsanız veya bir bilgisayar korsanı büyük bir takipçisi olan bir hesap bulmaya çalışıyorsa sizi bir hedef haline getirebilir.  

Dolandırıcılar, insanları doğrulanabileceklerine inandırmak için koronavirüs pandemisinden de yararlandılar. Bir İnstagram doğrudan mesajında, ıg adlı bir hesap.verificationbadgeservice, kullanıcıları, pandemik nedeniyle doğrudan instagram üzerinden değil, çevrimiçi bir form aracılığıyla mavi rozet uygulamalarının alındığı iddiasıyla çekmeye çalıştı. Hesap artık İnstagram’da değil.  
Facebook, instagram ve diğer sosyal medya sitelerinde her türlü dolandırıcılık salgını sırasında atladı Federal Ticaret Komisyonu uyardı. 2020’nin ilk altı ayında sosyal medya dolandırıcılığından bildirilen kayıplar, 117’in tamamı için bildirilen 134 milyon dolar kadar neredeyse 2019 milyon dolara ulaştı. Büyük dilim onun ne kadar belirsiz olsa da doğrulama dolandırıcılığı toplam bir kısmını oluşturan.  

Sosyal medya Danışmanı olduğunu iddia eden kişiler tarafından işletilen bazı İnstagram hesapları, 1000 $veya daha fazla ücret karşılığında doğrulama sözü veriyor.  

Facebook‘un instagram‘a sahip bir sözcüsü, satış veya satın alma doğrulamasının sosyal ağın kurallarına aykırı olduğunu söyledi.  

“Eğer bu doğrulama, kötü niyetli bir şekilde, ya da bir birey kalıcı kaldırılması için İnstagram dan açabilecek müdahale edeceğiz başkalarına doğrulanmış hesapları satan satın alındı algılarsak,” Facebook sözcüsü yaptığı açıklamada, iki kapalı İnstagram kötü niyetli aktörler kaldırmak için platformda ve düzenli süpürür yürüttüğü “dikkat çekti.” 

Las Vegas’taki 32 yaşındaki bir kripto para birimi blog yazarı olan Omar Bham, instagram hesaplarından doğrudan fotoğraf paylaşım hizmetinde doğrulanabileceğini iddia eden mesajlar aldı. Bham, İnstagram ve diğer sitelerde doğrulanmaya çalıştığını söyledi çünkü “çılgın bir miktar” insan sahte sosyal medya hesapları aracılığıyla onu taklit etmeye çalışıyor.  

 

sosyal medya korsanlari

Bir hesap, elisasupporteam, ona mavi bir onay işareti sağlamak için bir hesaba sahip olduğunu doğrulamak için bir mesajda sordu. Elisasupporteam’i instagram’a bildirdi çünkü bunun bir aldatmaca olduğundan şüpheleniyordu. Hesap artık mevcut değil.  

İnstagram, instagram’ın kullanıcılara şifreler gibi kişisel bilgiler için mesaj göndermediğini, ancak uygulamanın içinde “Instagram’dan gelen e-postalar” adlı bir bölüm olduğunu söyledi.”Salı günü, şirket yeni bir güvenlik Kontrolü özelliği başlattı ve kullanıcıların hesaplarını nasıl güvende tutabileceklerini özetleyen ipuçlarını paylaştı. 

 İnstagram rozetleri için bir karaborsanın hizmet dışında geliştiği bildirildiğinden, insanlar doğrulama vaat eden doğrudan mesajlara kurban gidebilirler. CNET tarafından görülen doğrudan bir mesajda; 

Youssef adında doğrulanmış bir İnstagram kullanıcısı, Bham’a doğrulanmasını sağlayabileceğini veya “önceden doğrulanmış hesaplar” sağlayabileceğini söyler. Bir Facebook instagram sözcüsü, şirketin Dolandırıcılıklar için kullanılan ınstagram da dahil olmak üzere tehlikeye atılmış hesapları düzenli olarak doğrulamadığını söyledi.  

Bazı hesaplar, diğer kullanıcıların doğrulanmasına yardımcı olduğunu ve mavi onay işaretlerini başarı kanıtı olarak gösterdiğini iddia ediyor. Verify_account_569 adlı bir İnstagram hesabının profili, mavi onay işaretlerinin “ucuz bir fiyat” için olabileceğini söylüyor.”  

Bir İnstagram hikayesinde-fotoğraf paylaşım hizmetinde kaybolan bir yazı-verify_account_569, Points Guy muhabiri David Slotnick için mavi bir onay işareti aldığını söyledi.  

 

Kanıt olarak Slotnick’in doğrulanmış hesabının bir fotoğrafını yayınladı. Slotnick, Mart ayında işvereni aracılığıyla doğrulandığını, ancak yabancılardan instagram hikayesinin yanlış bilgilerle yayınlandığı sırada mavi onay işaretini nasıl alacağını soran mesajlar almaya başladığını söyledi. (Points Guy ayrıca Red Ventures’a aittir.) 

DİJİTAL PAZARLAMA HİZMETİ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu