Oyunlar

The Witcher 3 Wild Hunt İnceleme

RPG oyunlarından hoşlananların uzun süredir merakla beklediği The Witcher 3: Wild Hunt‘ta serideki ana karakterimiz olan yaratık avcısı Geralt‘la çıkacağımız son macera destansı bir hikayeyle bizlere sunulmuş durumda. İkinci oyuna kıyasla 30 kat daha büyük bir haritayla karşımıza çıkan The Witcher 3: Wild Hunt sunduğu 80 saatlik senaryo oynanışıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir yapım olmuş.

The Witcher 3 Wild Hunt İnceleme

Oyuna ilk girdiğimizde, diğer Witcher oyunlarından da alışık olduğumuz son derece sade bir menü ile karşılaşıyoruz. Bu menü aracılığı ile eğer Witcher 2‘yi oynadıysanız save dosyalarınızı upload ederek oyunun ilerleyişinde ufak değişiklikler gerçekleştirebiliyorsunuz.  New Game seçeneğine tıkladığınızda ise, uçsuz bucaksız haritası,  bitmek bilmeyen görevleri ve toplamda 200 saati aşan oynanış süresine sahip olan The Witcher 3 Wild Hunt maceranız başlamış oluyor.

The Wither 3 Wild Hunt‘ta aslında 3 farklı ana senaryo bulunuyor. Oyuna ilk girdiğimizde önümüze gelen sinematikte, Geralt‘ın büyük aşkı Yeneffer‘ı bir çatışmanın ortasında oradan kaçarken görüyoruz. Sonradan araya giren görüntülerle anlıyoruz ki, Geralt kısa süre önce kaybolan Yeneffer‘ın izini sürüyor.

Sonrasında giren ara videoda ise kendimizi Yeneffer‘ın yanında buluyoruz. Tam kendi kendimize ne oluyor, neden buradayım gibi soruları soracakken aslında bunun bir rüyadan ibaret olduğunu anlıyoruz. Bu rüya bölümünde oyun içerisinde kullanabileceğimiz aksiyon ve dövüş mekanikleri basit bir eğitim turuyla bizlere sunuluyor.

Gerçek Macera Başlıyor

Geralt rüyasından uyandığında ise gerçek maceramız start alıyor.

The Witcher 3‘te serinin ikinci oyununu oynayanların son derece aşina oldukları bir sistem mevcut. Yine aynı Assassins of Kings‘te olduğu gibi iksirler hazırlıyor, kılıçlarımızı yağlıyor ve yeri geldiğinde meditasyon yapıp bol bol savaşıyoruz.

Geralt, ikinci oyunda kaybettiği yaratık avcısı ruhunu üçüncü oyunla birlikte geri kazanıyor. Assassin’s of Kings‘i oynayanlar az çok hatırlayacaktır. İkinci oyunda Geralt, yaratık avcısından ziyade politikacılara yardım eden bir diplomat gibi görev yapıyordu. Wild Hunt’ta ise bolca yaratık avladığımız bir çok ana ve yan görevler bizleri bekliyor.

The Witcher 3 Wild Hunt‘ı türevlerinden ayıran en önemli özelliği ise bizlere tamamen yaşayan bir dünya sunuyor olması. Bu dünya içerisinde dinamik hava şartları, gece gündüz döngüsü ve aktif ekonomi bağı oyuna bambaşka bir renk katıyor.

İkinci oyundan farklı olarak karşımıza çıkan aktif ekonomi bağı ille pazarlarda etkileşime geçeceğimiz ürünlerin fiyatları dinamik bir hal alıyor. Yani bugün 3 kuruşa aldığınız bir bitki özü, mevsimsel şartlara ve o bölgede gerçekleşen çatışmalara bağlı olara yarın 10 kuruşa yükselebiliyor.

The Witcher 3 Wild Hunt‘ta aynı ilk iki oyunda olduğu gibi iksirler ve yağlar bizim için hayati önem arz ediyor. Eğer daha önce Witcher oynadıysanız, karşınıza çıkan yaratıklara pata küte dalmamanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Fakat biz yine de hatırlatalım. Witcher‘da eğer bir yaratıkla dövüşecekseniz ve bu yaratıkta boss olarak tabir ettiğimiz devasa yaratıklardan biriyse, ilk olarak yapmanız gereken şey bu yaratık hakkında bilgi toplamak olmalıdır.

Bilgi toplama konusunda oyuncuları zahmete sokmak istemeyen Projeckt Red ekibiThe Witcher 3‘te son derece geniş bir yaratık ansiklopedisine yer vermişler. Bu ansiklopedi sayesinde karşılaşacağınız yaratığın ne gibi zayıflıkları olduğunu öğrenebiliyor ve gerekli karışımları içip, kılıcınızı belirtilen yağlarla yağladıktan sonra canavarın karşısına çıkmaya hazır hale geliyorsunuz.

Yeri gelmişken belirtelim, oyundaki gelişmiş simya sistemi sayesinde son derece geniş bir iksir ve yağ yelpazesine sahibiz. Bu durum avantaj gibi görünse de farklı iksirler içip, onlarca farklı ot toplamak bazen fazlasıyla zaman alabiliyor.

witcher 3
witcher 3

Türevlerinden Üstün Bir Dövüş Sistemi

Hazır laf kesip biçmekten açılmışken, The Witcher 3: Wild Hunt‘ta ki dövüş sistemine de bir değinelim. Şunu baştan belirtelim, eğer Witcher‘dan Batman ya da Assassin’s Creed gibi salt aksiyon oyunlarında gördüğünüz dövüş sistemini bekliyorsanız, boşuna beklemeyin.

The Witcher 3‘te türevi oyunlara nazaran daha kapsamlı bir dövüş sistemi bulunuyor. Örneğin bir Dragon Age‘le kıyasladığımızda, Geralt‘ın kombinasyon sayısının çok daha fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca, karakterimizin kullandığı silaha göre farklı kombinasyonlar üretmesi de dövüş sisteminin bir diğer artısı olarak ön plana çıkıyor.

Geralt‘la dövüşürken, salt kas gücünden ziyade onun sahip olduğu hislerden ve büyü güçlerinden de yararlanmanız gerekiyor. Örneğin üzerinize gelen kalabalık bir yaratık grubuna karşı önce bir ateş saldırısı yaparak, grubun yanmasını sağlayabilir ve bu arada savunmasız olanlarını alaşağı edebilirsiniz. Kalabalık gruplarla salt kas gücüyle dövüşmeye kalktığınızda, aynı anda gelen sağlı sollu saldırılar sizi bir hayli zor durumlara sokabilir. O yüzden siz siz olsun, efsungerin bütün nimetlerinden faydalanmayı ihmal etmeyin.

Dövüşle ilgili olarak değineceğimiz son konu ise Geralt‘ın yetenek ağacı. Bu yetenek ağacı 5’li kombinasyonlarla ilerleyen son derece geniş bir içeriğe sahip. Yani oyunu oynayacağınız yaklaşık olarak 100 küsür saatlik süre boyunca açılmayı bekleyen bir çok yetenek sizi bekliyor olacak.

Şimdiyse gelelim, daha Witcher 3 çıkmadan oyun gündeminin zirvesine yerleşen devasa haritamıza. The Witcher 3 Wild Hunt‘ta gerçekten çok büyük bir açık dünya haritası bizleri bekliyor. Söz konusu böylesine büyük bir harita olunca insanın aklına ister istemez uzak yerler arası mesafelerin nasıl aşılacağı sorusu geliyor. Yapımcılar böylesine büyük bir harita yaparken, oyunculara ulaşımla ilgili bir iki ufak kolaylık sağlamayı da ihmal etmemişler.

Sonuç olarak The Witcher 3: Wild Hunt, oyunculara defalarca oynanabilecek bir senaryo ve saatlerce başından kalkamayacağı bir macera sunuyor. Eğer RPG oyunlarına özel bir ilginiz varsa ya da bu türe bu aralar başlamayı düşünüyorsanız, bu oyun kesinlikle The Witcher 3 Wild Hunt olmalıdır. Başka bir incelemede görüşmek üzere hoşçakalın.

DİJİTAL PAZARLAMA HİZMETİ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu