AhrefsDijital Pazarlama

Yeni Başlayanlar için 11 Ahrefs İşlemi

Ahrefs SEO / pazarlama çabalarınızı artırmanıza yardımcı olabilecek birçok araç ve özellik vardır. Ancak tam bir acemi için SEO platformumuz ezici görünebilir.

Bu nedenle, Ahrefs gibi SEO araçlarında deneyiminiz yoksa, şu anda deneyebileceğiniz ve anında değer alabileceğiniz 11 basit ve süper eyleme geçirilebilir kullanım durumu seçtim.

İşte buradalar :

 1. Rakiplerinizin ne kadar arama trafiği aldığını görün
 2. Hangi sayfaların rakiplerinize arama trafiği getirdiğini öğrenin
 3. İnsanların Google’da ne aradığını öğrenin
 4. Bir konunun tam arama trafiği potansiyelini ölçün
 5. Google’da web sitenizin performansına zarar veren kritik SEO sorunlarını bulun
 6. Herhangi bir anahtar kelimenin sıralama zorluğunu tahmin edin
 7. Rakiplerinizin geri bağlantılarını nereden aldıklarını öğrenin
 8. Rakiplerinizin “bağlanabilir varlıklarını” keşfedin
 9. Binlerce anahtar kelime için sıralama ilerlemenizi izleyin
 10. İçerik stratejinizdeki boşlukları bulun
 11. Saniyeler içinde yüzlerce kaliteli bağlantı potansiyelini bulun

1. Ahrefs ile Rakiplerinizin ne kadar arama trafiği aldığını görün

Her işletme sahibi rakiplerinin nasıl olduğunu bilmek ister.

 • Benden daha fazla trafik alıyorlar mı?
 • Trafiği mi artıyor yoksa bir platoya mı çarptı?
 • Mevcut büyüme hızı, benim de onları döverim, ya da daha fazla çalışması gerekir?

Ahrefs’in Site Gezgini, rakiplerinizin ne kadar arama trafiği aldığını göstererek ve kendi arama trafiğinizi onlara karşı kıyaslamanıza izin vererek bu soruları yanıtlamanıza yardımcı olur.

Ekim 2015'ten Ekim 2021'e kadar Ahref'lerin ve Moz'nin ilgili organik trafiğini gösteren grafik

Yukarıdaki ekran görüntüsünden görüldüğü gibi, kendi web sitemiz (ahrefs.com) Google arama’dan ayda 1 milyondan fazla ziyaret alır. 2019’da ana rakiplerimizden birini geride bıraktık (moz.com) organik arama trafiği açısından.

Yine de iki önemli uyarı var:

 1. Ahrefs yalnızca bir web sitesinin arama trafiğini bildirir. Doğrudan trafiği, yönlendirme trafiğini, sosyal ağlardan gelen trafiği vb. Hesaba katmaz.
 2. Ahref’lerdeki trafik sayıları tahminlerdir. Bu tahminler genellikle Google Arama Konsolunuzda gördüğünüz gerçek sayılardan biraz sapar. Ancak bu tutarsızlık, tek bir niş içindeki tüm web siteleri için tutarlı kalmalıdır.

İkinci noktayı daha iyi açıklamak için size bir örnek vereyim.

Google Search Console’a göre, Ahrefs’in web sitenizin aldığından %20 daha az arama trafiği gösterdiğini varsayalım. Bunun anlamı, aracımızın rakiplerinizin trafiğini de aynı %20 oranında yetersiz raporlayacağıdır.BİLİYOR MUYDUN?

Authorityhacker’daki millet tarafından yapılan yakın tarihli bir çalışmada, Ahrefs’in trafik tahminleri tüm büyük SEO platformları arasında en doğru ve en tutarlıydı.

2. Hangi sayfaların rakiplerinize arama trafiği getirdiğini öğrenin

Rakiplerinizin ne kadar arama trafiği aldığını belirledikten sonra bir sonraki adım, sayfalarından hangisinin bu trafiğin çoğunluğunu oluşturduğunu incelemektir.

Ahrefs’in Site Gezgini bunu göz açıp kapayıncaya kadar sizin için cevaplayabilir. Sadece açık Üst sayfa rapor, ve seni görmek bir listesini size rakip sayfaları sıralanmış miktarı için arama trafik olsun.

Örneğin, bu bloga gelen tüm arama trafiğinin %33,3’ü beş makaleden gelir:

En çok arama trafiğine sahip sayfalar

En iyi performans gösteren sayfalarını inceleyerek rakiplerinizin pazarlama ve iş stratejileri hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz:

 • Hangi sayfalar arama trafiğinin çoğunluğunu getirir?
 • Ana sayfalarına ve diğer sayfalara ne kadar arama trafiği gider?
 • Ürün sayfaları ne kadar arama trafiği alıyor?
 • Alıcının yolculuğunun hangi aşamalarını sayfalarıyla hedeflediler?

Rakipleriniz için neyin işe yaradığını incelemek, kendi stratejinizi planlarken daha iyi pazarlama kararları almanıza yardımcı olacaktır.

3. Ahrefs ile İnsanların Google’da ne aradığını öğrenin

Google’dan gelen trafiğinizi büyütmenin anahtarlarından biri, sektörünüzdeki popüler aramaları incelemektir. Bu, birçok kişinin aradığı şeyler hakkında içerik oluşturacağınızdan emin olmak içindir. SEO’DA buna anahtar kelime araştırması yapmak diyoruz.

Ahrefs’in Anahtar Kelimeler Gezgini, herhangi bir arama sorgusunun popülerliğini ölçmenizi sağlar ve hedeflemek isteyebileceğiniz binlerce alakalı anahtar kelimeyi keşfetmenize yardımcı olur.

Örneğin, “bitcoin ” anahtar sözcüğü yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde ayda ortalama 6,5 milyon Google araması alır. Ve küresel arama hacmi ayda 25 milyon aramadır.

Keywords Explorer'da "bitcoin" anahtar kelimesine genel bakış

Cryptocurrency alanında bir web siteniz varsa, “bitcoin ” anahtar kelimesi için Google’ın en üstünde yer almayı hayal etmeyeceğinize eminim.” Rekabet çok şiddetli, bu anahtar kelime için sıralamayı tam anlamıyla imkansız kılıyor.

Ancak, içinde yepyeni bir web sitesinin bile sıralayabileceği “bitcoin” kelimesini içeren tonlarca arama var.

Anahtar Kelimeler Gezgini’ndeki eşleşen terimler raporu, aylık arama hacimlerine göre sıralanmış “bitcoin” kelimesini içeren 558.968 anahtar kelime sunar:

BİLİYOR MUYDUN?

Ahrefs, ABD arama sorgularının en büyük veritabanına sahiptir. Ekim 2021 itibariyle 4 milyardan fazla anahtar kelime içeriyor (her ay milyonlarca yeni sorgu ekleniyor).

Ayrıca, “bitcoin” kelimesiyle bir şekilde alakalı anahtar kelimeleri gösteren ancak bu kelimeyi mutlaka içermeyen Anahtar Kelimeler Gezgini’ndeki ilgili terimler raporunu da kontrol etmek isteyebilirsiniz:

4. Bir konunun tam arama trafiği potansiyelini ölçün

Hedeflenecek anahtar kelimeleri seçerken, aylık arama hacmine, bize ne kadar arama trafiği getirebileceklerinin bir göstergesi olarak bakma eğilimindeyiz.

Ancak tek bir anahtar kelimenin arama hacmi oldukça yanıltıcı olabilir. Bunun nedeni, web sayfalarının hiçbir zaman yalnızca bir anahtar kelime için sıralanmamasıdır.

Göre bizim kendi çalışma, bir sayfa o sırada #1 için anahtar kelimeler de yüksek rütbe için yaklaşık bin diğer benzer anahtar kelimeler ve trafik onları.

Örneğin, “web sitesini arama motorlarına gönder ” anahtar kelimesine bakalım.”

KD ve arama hacmi "web sitesini arama motorlarına gönder"

Keywords Explorer’a göre, ABD’de ayda sadece 450 arama alıyor.

Ancak serp’ye genel bakış raporuna doğru ilerlersek, bu anahtar kelime için 1 numaralı sıralama sayfasının (bu blogdan geliyor) yalnızca ABD’de 5.893 ziyaret aldığını ve toplam 1.224 anahtar kelime için sıralandığını göreceğiz.

"Arama motorlarına web sitesi gönder"için serp'ye genel bakış

İşte 1. sırada yer aldığı ve trafiği aldığı bu “ekstra” anahtar kelimelerden bazıları:

"Ekstra anahtar kelimeler" için yüksek trafik ve "no. 1"konumunu gösteren organik anahtar kelimeler raporu

Söyle, “arama motorları için web sitesi gönderme olarak” farklı kişiler aramalarında ifade birçok yolu vardır. Ve sayfanız bu arama sorgusu için üst sıralarda yer alıyorsa, kaçınılmaz olarak iyi sıralanır ve tüm bu varyasyonlardan da arama trafiği alır.

Bu nedenle, SEO kararlarınızı yalnızca tek bir anahtar kelimenin arama hacmine dayalı olarak vermemeniz önemlidir.

En üst sıradaki sayfaları incelemeyi ve bu arama sorgusunun tüm varyasyonlarından ne kadar toplam arama trafiği aldıklarını görmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Ahrefs’in Anahtar Kelimeler Gezgini’nde, aslında bunun için Trafik Potansiyeli olarak adlandırılan kullanışlı bir metriğe sahibiz.

"Web sitesini arama motorlarına gönder" in trafik potansiyeli

Bu metrik, hedef anahtar kelimeniz için 1 numaralı sıralama sayfasının toplamda ne kadar trafik aldığını gösterir; bu, genellikle söz konusu anahtar kelimenin arama hacminden çok daha anlayışlı ve eyleme geçirilebilir bir sayıdır.

5. Google’da web sitenizin performansına zarar veren kritik SEO sorunlarını bulun

Google’ın, web sitelerinin arama devine hitap edebilmesi için web yöneticilerinin izlemesi gereken göz korkutucu bir öneriler listesi vardır.

Ve tüm yararlı bilgileriyle sevgili web sitenizin, bir sürü sinir bozucu teknik SEO sorunu nedeniyle hak ettiği arama trafiğini almaması gerçekten utanç verici.

Ahrefs’in Site Denetimi bunun olmamasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Web sitenizi 120’den fazla yaygın SEO sorunu için tarayacak ve bunların nasıl düzeltileceğine dair ayrıntılı öneriler sunacaktır.

Ayrıca yinelenen web sitesi denetimleri ayarlayabilir ve zaman içinde SEO Sağlık Puanınızı izleyebilirsiniz. Bu, özellikle şirketinizde web sitenizde değişiklik yapabilecek ve bunu yaparken yanlışlıkla bir şeyleri kırabilecek birçok kişi olduğunda kullanışlıdır.

Sağlık puanı raporu örneği. Sırasıyla "sorun dağılımı" ve "hata dağılımı" nı özetleyen grafikler

6. Herhangi bir anahtar kelimenin sıralama zorluğunu tahmin edin

Bazı anahtar kelimelerin sıralanması inanılmaz derecede kolaydır, diğerleri ise büyük, yetkili web siteleri için bile ulaşılamaz durumdadır. Ama hangisinin hangisi olduğunu nereden biliyorsun?

Ahrefs’in Anahtar Kelimeler Gezgini’nde, Anahtar Kelime Zorluğu (KD) puanı adı verilen kullanışlı bir metriğe sahibiz. Her anahtar kelimeyi 0’dan 100’e kadar bir ölçekte puanlandırır, ikincisi sıralaması en zor olanıdır.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, “pazarlama “anahtar kelimesinin “süper zor” olarak kabul edilen 79 KD puanı vardır.”

Ve bu sayının hemen altına inen kısa bir açıklama da var:Bu anahtar kelime için ilk 10’da yer almak için ~329 web sitesinden geri bağlantılara ihtiyacınız olacağını tahmin ediyoruz.

Cümleyi cümleye ayıralım çünkü KD metriğimizin nasıl çalıştığını açıklıyor.

 • – ”Tahmin ediyoruz “ KD metriğimiz sadece bir tahmindir. Google, arama sorgusuna bağlı olarak değişen yüzlerce farklı sıralama faktörü kullanır. Bir anahtar kelimenin sıralama zorluğunu tahmin etmede hiçbir araç %100 doğru olamaz.
 • – “ ~329 web sitesinden gelen geri bağlantılara ihtiyacınız olacak ” Diğer web sitelerinden gelen geri bağlantıların Google’ın en önemli sıralama sinyallerinden biri olduğunu biliyoruz. Sahip oldukları kadar çok (veya daha yüksek kalitede) geri bağlantı almadığınız sürece, en üst sıradaki sayfalardan daha üstün olmanız pek olası değildir.
 • –”  İlk 10’da sırala ” Bir anahtar kelime için 1. sırada olup olmayacağınızı tahmin etmenin kesinlikle bir yolu yoktur. Ancak ilk 10’da sıralamanın tahmin edilmesi çok daha kolaydır.

Bununla birlikte, müşterilerimize yalnızca bu basit iki basamaklı sayıya dayanarak önemli SEO kararları vermelerini önermiyoruz. Bir anahtar kelimenin gerçek sıralama zorluğu bundan çok daha karmaşık ve nüanslıdır.

Ahrefs’in KD metriği, binlerce anahtar kelime fikrini filtrelerken ve “düşük asılı meyve ” olarak adlandırılan şeyi bulurken inanılmaz derecede kullanışlıdır.”

Örneğin, Ahrefs’in veritabanında “pazarlama” kelimesini içeren yaklaşık 2 milyon arama sorgusu vardır.” Ancak sadece 29.000’inin 5’ten az bir KD puanı var (yani, sıralaması çok kolay).

Ancak düşük KD anahtar kelimelerine çok aşık olmayın. Bazı anahtar kelimeler yüksek KD puanına sahipse, bundan kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu sadece bunun için sıralamanın çok fazla iş alacağı anlamına geliyor. Bunun üzerinde ne kadar çabuk çalışmaya başlarsan o kadar çabuk oraya varırsın.

7. Rakiplerinizin geri bağlantılarını nereden aldıklarını öğrenin

Bir SEO uzmanının en yaygın işlerinden biri, en üst sıradaki sayfaların geri bağlantılarını nereden aldıklarını (ve kendi sayfaları için aynı geri bağlantıları nasıl elde edeceklerini) bulmaktır.

Ahrefs’in Site Gezgini böyle bir durumda kesinlikle vazgeçilmez bir araçtır. İstediğiniz anahtar kelime için 1. sırada yer alan sayfayı alın, URL’sini araca takın ve Geri Bağlantılar raporuna gidin.

Örneğin, Google’da “SEO eğitim kursu” anahtar kelimesi için 1 numaralı sonuca bağlantı veren 526 sayfa (benzersiz web sitelerinden geliyor) ve ardından gelen bir bağlantı var:

Hubspot Akademi'nin "seo eğitim kursu" sayfası için geri bağlantı raporu

Burada Ahrefs’de kendi “SEO Eğitim Kursumuz” var ve ilgili arama sorgusu için Google’da gerçekten iyi bir sıralama yapmasını istiyoruz. Bu nedenle, SEO rakiplerimize bağlanan tüm sayfaları bulmak inanılmaz derecede değerlidir.

Daha sonra, bu sayfaların sahiplerine ulaşmamız ve SEO eğitim kursumuzu zaten bahsettiklerinin hemen yanına dahil etmek için bir dava açmamız gerekecek. Sayfalarından bağlantılar almayı başarırsak, bu anahtar kelime için daha üst sıralarda yer almamıza yardımcı olur.BİLİYOR MUYDUN?

Ahrefs, canlı bağlantıların en büyük veritabanına sahiptir. Verilerimizin her zaman güncel kalması için tüm backlink dizinimizi sık sık yeniden çizmek için çok çaba sarf ediyoruz. Ayrıca, artık orada olmayan bağlantıları bildirmiyoruz.

8. Rakiplerinizin “bağlanabilir varlıklarını” keşfedin

Eğer Google gözünde web sitenizin otoritesi olmak istiyorsan, diğer insanların kendi web sitelerinde link vermek isteyen, içerik yayımlamak zorunda.

Ama sektörünüzdeki insanların neyle bağlantı kuracağını nereden biliyorsunuz?

Yavaş! Sadece en iyi rakiplerinizin web sitelerini inceleyin ve sayfalarından hangisinin en çok bağlantıyı çektiğini görün. Bunu, web sitelerini Site Gezgini’ne takarak ve En iyi bağlantı raporuna erişerek yapabilirsiniz.

Örneğin, bu blogdaki en bağlantılı sayfalar şunlardır:

Ahrefs'in blogu için en bağlantılı sayfaların listesi

Gördüğünüz gibi, Ahrefs’in blogunda en çok bağlantı verilen ilk 5 makaleden 3’ü (blog ana sayfamız hariç) veri araştırma çalışmalarıdır. Bu, veri araştırma çalışmalarının dijital pazarlama ve SEO endüstrisindeki insanlardan gelen geri bağlantıları çeken şey olduğunu göstermektedir.

Bunu en iyi rakiplerinizin web siteleriyle deneyin ve eminim sektörünüzdeki geri bağlantıları çeken sayfa türlerinin (veya kaynakların) bazı kalıplarını bulacaksınız.BİLİYOR MUYDUN?

Ahrefs, Google’dan sonra en aktif ikinci tarayıcıya sahiptir, bu da yeni geri bağlantıları keşfetmemizi ve veritabanımıza diğer SEO araçlarından çok daha hızlı eklememizi sağlar.

9. Binlerce anahtar kelime için sıralama ilerlemenizi izleyin

Oldukça yeni olsa bile, web sitenizin Google’da bir grup anahtar kelime için sıralama yapması ihtimali yüksektir. Ön sayfada mutlaka sıralanmayabilir, ancak saklanabileceği dokuz sayfa daha arama sonucu vardır.

Site Gezgini’ndeki Organik anahtar kelimeler raporu, web sitenizin Google’da sıraladığı anahtar kelimelerin neredeyse tamamını size gösterecektir.

Örneğin, uzun süredir terk edilmiş kişisel blogum bile bir grup anahtar kelime için hala 1. sırada yer alıyor:

Tim'in blogunun 1. sırada yer aldığı anahtar kelimeler

“Konum geçmişi” düğmesini tıklarsam, bu anahtar kelimelerden herhangi biri için tüm sıralama geçmişimi kolayca görebilirim:

Sıralama geçmişini gösteren grafik

Benzer şekilde, rakibinizin web sitesini Site Gezgini’ne bağlayabilir ve sıralama geçmişleriyle birlikte sıraladıkları tüm anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

Yakından takip etmek istediğiniz en önemli anahtar kelimelerinizin bir listesi varsa, bunları Ahrefs’in Sıralama İzleyicisine ekleyebilirsiniz.

10. Ahrefs ile İçerik stratejinizdeki boşlukları bulun

İçerik stratejisindeki bir “boşluk”, rakiplerinizin hepsinin kendilerine çok değerli trafik getiren önemli anahtar kelimeler için sıralama yaparken, kendi web sitenizde bu anahtar kelimeleri hedefleyen sayfalar bulunmamasıdır.

Bu sorunu çözmenize yardımcı olmak için Site Gezgini içinde “İçerik Boşluğu ” adlı bir raporumuz var.” Tüm rakiplerinizin sıraladığı anahtar kelimeleri arar, ancak siz aramazsınız.

İşte raporu kendi blogumuz ile rakiplerimizin üç blogu arasında yürütmenin sonuçları:

Ahrefs'in sıralamadığı anahtar kelimelerin listesi

Söyleyebileceğiniz gibi, rakiplerimizden iki veya üçünün iyi sıraladığı epeyce yüksek hacimli anahtar kelimeler var, kendi blogumuz ise görülecek bir yer değil.

Bunu kendi rakiplerinizden birkaçıyla deneyin ve kendi web sitenizde hedeflemek isteyeceğiniz bazı önemli konuları bulup bulamayacağınıza bakın.

11. Saniyeler içinde yüzlerce kaliteli bağlantı potansiyelini bulun

Bir verimlilik uygulaması için SEO yaptığınızı varsayalım. İçerikte bir yerde “verimlilik uygulaması” kelimelerinden bahseden tüm web sitelerinin bir listesini almanız sizin için yararlı olmaz mıydı?

Olacak eminim. Bunun nedeni, daha sonra onlara ulaşıp pazarlık yapmaya ve web sitelerinden bir bağlantı almaya çalışabilmenizdir, değil mi?

Ahrefs’in İçerik Gezgini size tam olarak bu konuda yardımcı olabilir. Sadece “verimlilik uygulaması” için bir arama yapın ve içeriklerinde bir yerde bu ifadeden bahseden 78.000’den fazla sayfanın bir listesini alacaksınız.

Ama muhtemelen o kadarına ihtiyacın yoktur. Endişeye gerek yok. Bu listeyi yalnızca en iyi sayfalara kırpmak için İçerik Gezgini’nde bir grup filtre kullanabilirsiniz:

 • Etki alanı değerlendirmesi: 40-90
 • Trafik: 1k
 • Dil: İngilizce
 • Alt alanları hariç tut
 • Ana sayfaları hariç tut
 • Etki alanı başına bir sayfa
 • Açık sonuçları filtrele
Filtre uygulanmış İçerik Gezgini sonuçları

Bu ayarlar 78.000 sayfadan yalnızca 3.000’ini size bırakacaktır. Ve hep daha fazla daha fazla bağlantı umutları listenizi daraltmak gerekiyorsa bile filtreleme sıkın.

Kaynak: Ahrefs

DİJİTAL PAZARLAMA HİZMETİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu